Nie otrzymałem przecież żadnego wezwania do zapłaty – Kiedy wezwania mają znaczenie prawne jako doręczone

Od kiedy wezwanie uważa się za doręczone odbiorcy, a kto ponosi ryzyko transportu? – autorstwa Valentina Schulte, ekonomisty i studenta prawa w kancelarii prawnej Dr. Thomas Schulte, Berlin.

Wezwania i wynikające z nich konsekwencje prawne są dla wielu klientów niezwykle uciążliwe, zwłaszcza jeśli mają związek z wpisem w biurze informacji kredytowej, takim jak Schufa Holding AG.

Dostępność oświadczenia woli wymagającego przyjęcia

Oświadczenie woli wymagające przyjęcia musi zostać doręczone odbiorcy tego oświadczenia woli, aby wywołać skutek prawny. Tak stanowi § 130 ust. 1 Kodeksu cywilnego. Moment doręczenia określa się wówczas, kiedy oświadczenie woli trafiło w zakres władzy odbiorcy i podlegało normalnym warunkom poinformowania o tym oświadczeniu. Skrzynka pocztowa odbiorcy również stanowi część zakresu jego władzy. Oświadczenie zostaje doręczone w chwili, gdy skrzynka pocztowa jest zwykle opróżniana. Od wrzucenia listu do skrzynki pocztowej odbiorcy ponosi on zatem potencjalne ryzyka (np. nieobecność ze względu na urlop). Jeśli odbiorca odmówi przyjęcia, oświadczenie zwykle uznaje się za doręczone. Dostęp jest zatem domniemywany. To samo dotyczy sytuacji, gdy odbiorca uniemożliwił dostęp z własnej winy. Oświadczenie woli może także zostać doręczone odbiorcy, jeśli zostanie doręczone jego przedstawicielowi.

Valentin Schulte / Kanzlei Dr. Schulte
Valentin Schulte / Kanzlei Dr. Schulte

Powracając do monitu: Monit nie stanowi oświadczenia woli, ale jest uważany za oświadczenie woli wymagające przyjęcia. Niemniej jednak zasady dotyczące oświadczenia woli wymagającego przyjęcia mogą być analogicznie stosowane do dostępności wezwania. Dostęp do monitu jest zatem oceniany według kryteriów oświadczenia woli wymagającego przyjęcia.

Skutek prawnoprzykładowy monitu

„Jeżeli dłużnik, na wezwanie wierzyciela, które nastąpiło po zapadalności, nie spełnia świadczenia, znajduje się od tego momentu w zwłoce“ – tak stanowi § 286 ust. 1 zdanie 1 Kodeksu cywilnego. Dłużnik nie płaci zatem, pomimo że roszczenie jest wymagalne i było wystosowane z wezwaniem. Zgodnie z § 280 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego wierzyciel ma wówczas prawo żądać od dłużnika odszkodowania za wynikłe z tego szkody. Ponadto, zgodnie z § 288 Kodeksu cywilnego roszczenie podlega odsetkom. Stopa procentowa wynosi 5% powyżej podstawowej stopy procentowej dla roszczeń wobec konsumentów, co odpowiada oprocentowaniu 4,12% rocznie. Ignorowanie monitów grozi zatem ciągłym zwiększaniem się roszczenia.

Ignorowanie monitu – czy grozi wpis do Schufy?

W § 31 ust. 2 pkt 4 Ustawy o ochronie danych federalnych (BDSG) określono, kiedy po wezwaniach można dokonywać wpisów. BDSG służy w tym przypadku jako konkretyzacja RODO w Niemczech, zawiera zatem również przepisy dotyczące przechowywania danych i wykorzystywania danych obcych przez Schufa.

W § 31 ust. 2 pkt 4 BDSG stwierdza, że monity mogą być uwzględnione przy ustalaniu wartości punktowej, jeżeli spełnione są następujące warunki:

  1. Muszą zostać wystawione dwie pisemne monity.
  2. Od pierwszego monitu musi minąć co najmniej cztery tygodnie.
  3. Dłużnik został poinformowany, że grozi mu wpis do Schufy.
  4. Dłużnik nie zaprzeczył roszczeniu.

Ignorowanie monitów może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla osoby dotkniętej, ponieważ wpływa na jej punktację w Schufie. Podejrzewanie monitów jest uzasadnione, jednak należy omówić tę kwestię z prawnikiem, aby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji.

V.i.S.d.P.:

Valentin Markus Schulte
Ekonomista, student prawa

Kontakt:
Kancelaria prawna Dr. Thomas Schulte
Malteserstraße 170
12277 Berlin
Telefon: +49 30 221922020
E-Mail: valentin.schulte@dr-schulte.de

Kancelaria prawna Dr. Schulte działa skutecznie w dziedzinie prawa cywilnego od 1995 roku, ze szczególnym uwzględnieniem prawa internetowego, prawa reputacji i prawa konkurencji. Reprezentuje interesy indywidualnych inwestorów na terenie całego kraju. Dodatkowe informacje o lokalizacji kancelarii można znaleźć w stopce na stronie internetowej www.dr-schulte.de.

Kontakt dla mediów:
Dr. Schulte Rechtsanwalt
Malteserstrasse 170
12277 Berlin
Tel: +49 30 22 19 220 20
Fax. +49 30 22 19 220 21
Email: dr.schulte@dr-schulte.de
https://www.dr-schulte.de